ممکن است که واژه سنسوری روم را در کلینیک‌های کاردرمانی شنیده باشید. سنسوری روم یک اتاق مجهز به وسایل متحرک، نورانی و صدا دار هست که با به‌کارگیری از هرکدام از آن‌ها به‌تنهایی یا در ترکیب با همدیگر به یکپارچه‌سازی و تعدیل مشکلات مربوط به اختلال پردازش حسی می‌پردازیم. در طراحی و ساخت این وسایل از علم عصب‌شناختی استفاده شده است. تا روی جزئی‌ترین و مهم‌ترین واحدهای عصبی یعنی  نورون تأثیر بگذارد. اگر هرکدام از اعصاب ما   کارآمد باشد ولی در یکپارچه شدن با اعصاب دیگر مشکل داشته باشیم قطعاً در فرایندهای رشد و یادگیری با چالش مواجه خواهیم بود. مثال کودکی در کلاس درس نمی‌تواند در حین دیکته همزمان اطلاعات بینایی یعنی نوشتن و اطلاعات شنوایی یعنی صدای معلم را پردازش کند و درنتیجه منجر به‌جا ماندن و کند نویسی و غلط‌های املایی متفاوت می‌شود. یا کودکی که در مرحله پیش زبانی است و در حال یادگیری کلمات و واژگان جدید است به خاطر مشکل در پردازش حس‌های پایه‌ای مثل لامسه، عمقی و وستیبولار (دهلیزی_بطنی) این مرحله از رشد و یادگیری زبان را به‌صورت کامل انجام نمی‌دهد.

در ادامه به توضیحاتی در مورد هرکدام از دستگاه‌های زیر می‌پردازیم.

ترکینگ بینایی

دستگاه ترکینگ بینایی از چند لوله با اندازه‌هایی از بلند تا کوتاه تشکیل‌شده است. از این وسیله می‌توان برای اهداف متفاوتی از جمله تثبیت بینایی استفاده کرد، می‌توان به کودک گفت انگشت را روی میله نگه دارد و منتظر باشد تا شمارش به انتها برسد. یا اینکه زیر هر میله یک کارت کوچک قرار داد و از کودک خواست تا به ترتیب و همزمان با روشن میله‌ها انگشت گذاری کند و اسم کارت‌ها رو بگوید‌.

پگ بورد نورانی

این دستگاه شامل یک صفحه است که سوراخ‌هایی به شکل دایره مثلث و مربع با قطرهای متفاوت دارد. این اشکال هرکدام در رنگ‌های  سبز و آبی و قرمز روشن می‌شود.  اهداف و تمرین‌های متفاوتی را می‌شود با پگ بورد نورانی انجام داد.

یادگیری شکل‌ها، رنگ‌ها، اندازه و قطر را می‌توان به‌خوبی با این وسیله جذاب آموزش داد.

تقویت رشد و هماهنگی حرکات ظریف دست و همچنین ترکیب تمرینات درک دستور و پردازش‌های شنیداری با پگ بورد نورانی به‌صورت متنوع امکان‌پذیر است.

پروژکتور فیبر نوری

 

تخته بلک لایت

یک‌تخته سیاه‌رنگ است که با یک نور فلورسنت روشن می‌شود و با استفاده از یک سری ماژیک‌های مخصوص می‌توان روی آن تمرین‌های نگارشی و نقاشی انجام داد. بسیار جذاب برای یادگیری و کنترل مداد گیری و مهارت‌های ترسیمی، استفاده از انگشت اشاره برای پاک کردن خطوط و نشان دادن اشکال

همین‌طور برای کودکانی که سطح توجه و ‌هوشیاری پاييني دارند می‌توان به‌راحتی توجه آن‌ها را به بلک لایت جلب کرد.

بالانس بیم تشویقی

 

بابل تیوپ