سوالات متداول

سوالات پرتکرار کاربران
سلام و عرض ادب ببخشید خواستم بپرسم که با توجه به اینکه فرزند مم آلان ۲.۵ سالش هست و هنوز تعداد کلمات کمی رو بیان میکنه، با وجود اینکه به تازگی شروع به گفتاردرمانی کردم آیا لازمه که کاردرمانی هم بیارم ؟؟

پاسخ این سوال بستگی به عوماول متعددی دارد. ولی به تجربه ریده شده که کودکان در کلاس گفتاردرمانی ممکنه به دلیل بحث تحمل کاری پایین، مشکلاتی در درک و اجرای دستور همینطور مسائل حسی و رفتاری متفاوت، ممکنه همکاری لازم را با درمانگر و روند کلاس نداشته باشند. حتی گاهی در صورت عدم مشکل در کلاس ممکن است کودک در خانه همکاری و توجه لازم را با خانواده نداشته باشند. به همین دلیل بهتر است که ارزیابی جامع انجام بشه و در صورت وجود مشکل احتمالی برنامه درمانی لازم انجام بشه.

کودک من روی نوک پنجه راه میره البته این حالتش گاهی بیشتر میشه خواستم بدونم که با توجه به مطالبی که در اینترنت خوندم آیا برای حسش کاردرمانی باعث برطرف شدنش میشه ؟؟

در پاسخ به شما بزرگوار باید بگم که تعداد و شدت این رفتار مهم است. میتونه دلایل متنوعی مثل مشکات حسی، کوتاهی تاندون پشت پا یا حتی پاسخ هیجانی در مواقع خاص باشد.
می توانید به مقاله حس عمقی در کیفیت حرکتی و راه حل های درمان آن مراجعه کنید. اگر کودک شما تشخیص خاص نگرفته باشد پیش آگهی برای نتیجه خاصی نگرفته باشد پیش آگهی برای نتیجه کامل و برطرف شدن کامل این حالت بسیار زیاد است .

سلام و درود وقتتون بخیر خانم دکتر من احساس میکنم که بچه من در انجام حرکاتش یه مقدار نسبت به هم سن و سالاش کند هست مثلا خیلی خوب و حرفه ای نمیپره، دوچرخه سواری بلد نیست و کلا به شرکت در بازی های حرکتی علاقه ای نداره برای این موضوع چکار میتونم کنم؟

مواردی که فرمودین با در نظر گرفتن سن کودک شما نشان دهنده عدم هماهنگی و عدم رشد کافی در مهارت های حرکتی است و همونطور که خودتون متوجه شدید، یکی از دلایل شرکت نکردن در بازی های حرکتی و گروهی کافی نبودن مهارت کودک در اجرا و استفاده از این مهارت ها هست و یک حالت جبرانی برای اینکه کودک با شکست مواجه نشود این است از بازی های حرکتی و گروهی اجتناب می‌کند پیشنهاد میکنم به مقاله ....مراجعه کنید.

سلام وقتتون بخیر من یک فرزند ۱۸ ماهه دارم که وقتی صداش میزنم به سختی به اسمش توجه میکنه شاید از هر ۱۰ بار ۳ بار برگرده ، برای اینکه کلا پاسخدهی به اسم نداره از چه بازی هایی میتونم استفاده کنم ؟؟

بازی های متنوع و جذابی هست که میتونید انجام بدین تا سطح کلی توجه و تمرکزش بالا بیاد، مسائل حسی حتما ارزیابی بشه.
پیشنهاد میکنم به مقاله.... مرتبط با این موضوع مراجعه کنید

با سلام خداقوت من یک فرزند کلاس اولی دارم که موقع مشق نوشتن زود خسته میشه و خیلی بد خط مینویسه فکر میکنم که حرکات ریز دستش ضعیفه چه راه کارهایی رو برای این مسئله پیشنهاد میدید ؟

مشکلات مربوط به دستخط و نوشتن در کودکان مدرسه ای شایع هست و دلایل زیادی مثل پایین بودن تون عضلانی، بد گرفتن مداد، ضعیف بودن ثبات مفصلی در شانه و آرنج و مچ ، که در مجموع باعث میشه کودک خیلی زود خسته بشه و از فعالیت های نوشتاری امتناع کنه، برای این موضوع پیشنهاد میکنم حتما مقاله مربوط به .....را مطالعه کنید.

من به دلیل ارتباط گیری ضعیف پسرم و همین طور مشکلات مربوط به گفتارش پیش روانپزشک رفتم ایشون تشخیص اتیسم گذاشتن و از اون روز کلا دنیا رو سرم خراب شد، میخواستم از این تشخیص مطمئن بشم و بدونم آیا شما هم میتونید متوجه بشید که بچه من اتیسم داره یا نه ؟ 

تشخیص گذاری اتیسم از وظایف روانپزشک کودک و نوجوان هست و به عهده درمانگران نیست، چه بسا درمانگران بر حسب تجربه و کار کردن با طیف گسترده ای از کودکان می‌توانند متوجه در طیف بودن کودک شوند. پیشنهاد من این هست که حداقل ۴ ماه توانبخشی رو فشرده انجام بدین و بعد با بررسی و ارزیابی مجدد از فرزندتان میتونید به تشخیص دقیق تری برسید.

من یک پسر ۶ساله دارم که حرکات با اسباب بازی های ریز و قطعاتی که نیاز به دقت داره مشکل داره مثلا هنوز در باز و بسته کردن دکمه و قیچی کردن رو خوب بلد نیست و در این حرکات مقداری لرزش داره میشه راهنمایی کنید ؟

سلام دوست عزیز
کودک شما در رشد و هماهنگی چشم و دست نیازمند تمرین و درمان است تا روی رشد ماهیچه های ریز دست و هماهنگی آنها کار شود. این مسئله بسیار حائز اهمیت است چرا که مهارت و تبحر در دست قطعا در اعمال حرکتی درشت هم تاثیر گذار است.

سلام خانم دکتر میخواستم راهنمایی کنید از چه ینی میتونم فرزندم رو از پوشک بگیرم ؟؟

گرفتن کودک از پوشک نیاز به رشد حسی، درکی و شناخت می باشد. از نظر رشد تقویمی کودک در سن ..... از پوشک گرفته می‌شود ولی توجه به رشد عقلی کودک در این موضوع با توجه به تفاوت در سن عقلی و تقویمی بسیار مهم است. پیشنهاد میکنم مقاله مرتبط با گرفتن کودک از پوشک رو مطالعه بفرمایید.

دخترم امسال باید کلاس اول بره ولی خیلی سطح توجه و تمرکزش پایینه و کلامش رو هم با تاخیر بدست آورده البته هنوزم در داستان تعریف کردن و توضیح دادن راجع به روزمره اش مشکل داره، نمیدونم کلاس اول بفرستم یا نه، به نظر شما چکار کنم ؟؟

با توجه به اینکه ورود کودک به پایه اول دبستان و فراگیری فرایندهای آکادمیک نیازمند یک سری پیش نیازهای رشد حرکتی و شناختی و همینطور گفتاری هست، قطعا بهتر هست که از کسب این مراحل رشدی اطمینان حاصل کنیم، تا هم کودک و هم شما با چالش های کمتری مواجه باشید و با مسائل روانشناختی از قبیل عژت نفس پایین، مقایسه شدن با دیگر کودکان، عدم مشارکت با دیگر بچه ها مواجه نشوید. پیشنهاد من این هست که حتما برای کودک تون یک ارزیابی جامع توسط درمانگران کاردرمان و گفتاردرمان انجام داشته باشید تا بتوانید مناسب ترین تصمیم رو برای آموزش فرزندتان بگیرید.

کودک من کلیشه حرکت دادن دست جلوی صورتش داره و مدام به اشیای نورانی نگاه میکنه جوری که حتی وقتی بازی آموزشی باهاش انجام بدم حواسش به جزئیات بی ربط پرت میشه به نظرتون چکار کنم که بهتر بشه ؟؟


همانطور که در مقاله یکپارچگی حسی و با ی های بینایی عنوان کردیم یکی از پایه ای ترین مراحل در هرم رشدی مسائل یکپارچگی بینایی هست. علائم کودک شما نشان دهنده این هست که پر کاری در حس بینایی دارد و مدام درگیر اشیا و موقعیت هایی می‌شود که تجارب بینایی متفاوتی را برای خودش ایجاد کند و همین موضوع در پردازش و تفسیر اطلاعاتی که مهم و هدف هستند تاثیر گذار هست. پیشنهاد میکنم برای کسل اطلاعات بیشتر به ۲ مقاله ذکر شده در این موضوع مراجعه کنید.